Наркотики – це речовини, які специфічно діють на нервову систему і весь організм людини, перш за все, в плані зняття больових відчуттів, розвитку особливих станів наркотичного сп’яніння, змінення свідомості і т.п. Вживання наркотиків в короткі строки (часто після першого вживання) викликає формування жорстокої залежності стану людини, її фізичного і психічного самопочуття від введення препарату. Розвивається особлива тяжка хвороба – наркоманія.
Хоча смертельна небезпека наркотиків широко відома, кількість людей, які їх вживають, зростає кожного дня.
Зважаючи на те, що наркотики найчастіше починають вживати у підлітковому віці, основні зусилля профілактичної роботи повинні бути спрямовані на цю вікову категорію, враховуючи те, хто в неї користується найбільшою довірою у питаннях наркоманії. Перш за все – це батьки, педагоги та лікарі – наркологи.
Найпершими звичайно можуть допомогти дитині батьки, тому що вони спілкуються з дитиною та спостерігають за її поведінкою щодня. Крім того, вони власним прикладом можуть настроїти дитину на тверезий спосіб життя. Адже в розвитку наркоманії важливу роль відіграють середовищні фактори, в яких зростає дитина, і може статися знайомство з психоактивними речовинами, яке приводить до виникнення залежності. До таких факторів можна віднести:
- раннє вживання алкоголю;
- часті застілля, які спостерігає дитина;
- важкі постійні конфлікти в сім’ї, неповна сім’я;
- відсутність належної уваги з боку батьків, або навпаки черезмірна опіка;
- вживання психоактивних речовин в найближчому оточенні підлітка;
- залежність від компанії, в якій вживаються психоактивні речовини;
- емоційний стрес в сім’ї або навчальному закладі;
- низька задоволеність життям.
Про це постійно повинні пам’ятати батьки і намагатися звести ці фактори до мінімуму. Найчастішою причиною першої спроби вживання психоактивних речовин є елементарна дитяча цікавість. Підлітки вважають, що в житті треба спробувати все. Особливо, якщо друзі вже спробували і розповіли як це цікаво. Тому батьки повинні попередити таку цікавість і надати дитині якнайбільше інформації про наслідки вживання наркотиків, яку вони можуть отримувати у спеціаліста або засобах масової інформації.
Якщо це не допомогло, і дитина все таки почала вживати наркотики, батьки першими повинні забити тривогу, щоб допомогти дитині. Для цього їм необхідно знати ознаки наркотичного сп’яніння:
- зовнішній вигляд і поведінка, в тій чи іншій мірі нагадують алкогольне сп’яніння, але відсутній запах алкоголю з рота;
- безпричинна веселість, говірливість, злісність, агресивність, явно не адекватна даній ситуації;
- зміна рухливої активності: підвищена жестикуляція, надмірність рухів, непослідовність або навпаки, заторможеність, в’ялість, розслабленість;
- зміна координації рухів; нестійкість при ходьбі, похитування тулуба навіть в сидячому положенні, особливо з закритими очима;
- завжди порушений почерк;
- зміна кольору шкіри: бліде обличчя і вся шкіра або, навпаки, почервоніння обличчя і верхньої частини тулуба;
- блиск очей;
- звужені або розширені зіниці, які не реагують на світло;
- підвищене слиновиділення, або сухість у роті;
- прискорена, підкреслено виразна мова або, навпаки, нечітка, змазані.
Всі ці ознаки в тій чи іншій мірі можна помітити на протязі 2-3-х годин після вживання наркотику. Часто підлітки це розуміють, тому ці декілька годин не з’являються додому, стараються не потрапляти на очі дорослим. Така обачність характерна тільки для початкової стадії залежності. Але саме на цій стадії можна попередити розвиток тяжкої хвороби. Тому батьки повинні знати другорядні ознаки вживання наркотиків:
- часті різкі зміни настрою;
- незвична агресивність;
- втрата апетиту,
- падіння інтересу до школи, спорту, друзів, хобі,
- нехарактерна для дитини сонливість,
- постійна брехня та скритність,
- зникнення грошей та різноманітних речей з дому,
- поява на тілі незрозумілих плям, відмітин, специфічний солодкуватий запах або запах ацетону від одягу,
- неохайність в одязі або, навпаки, надмірна акуратність.
- сліди від уколів і порізів (особливо на руках),
- наявність шприців, голок, цигарок на зразок «Біломорканал»,
- наявність капсул, таблеток, порошків, ємкостей з-під лікарських чи хімічних препаратів.
Часто ознаки вживання наркотиків збігаються зі звичайним поведінковим проявом перехідного віку. Отож, якщо ви помітили деякі з вище названих ознак, то не робіть відразу хибних висновків. Краще зверніться до лікаря-нарколога, або психолога. Спеціалісти обласного наркологічного диспансеру допоможуть вам розібратися в ситуації. Консультації та лікування підлітків безкоштовне та анонімне.